Lista aktualności Lista aktualności

Historia pewnego bielika

Bielik (Haliaeetus albicilla) – nasz największy lęgowy ptak drapieżny. Często błędnie uważany za orła, tymczasem faktycznie należy do rodziny jastrzębiowatych. Swoją nazwę rodzajową zawdzięcza od dwóch greckich słów: hals – morze, słony i aetos – orzeł. Nazwa gatunkowa odnosi się do białej barwy ogona – łac. albi-cilla – o białym ogonie. Na terenie naszego kraju objęty ochroną gatunkową ścisłą. Wokół gniazd bielików obowiązują strefy ochronne. W promieniu 200 m od gniazda zakłada się strefę całoroczną. Strefa okresowa rozpoczyna się 1 stycznia a kończy 31 lipca i zakłada się ją w promieniu do 500 m od gniazda.

Historia naszego bielika zaczęła się 21 maja. Leśniczy leśnictwa Rudnica dostał informację od odbiorców drewna o znalezieniu rannego bielika, który z niewiadomych przyczyn uderzył z impetem w koronę sosny i spadł z kilkunastu metrów. Po szybkiej interwencji pracowników nadleśnictwa poturbowany bielik został przewieziony do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Starościnie.

Po dwóch tygodniach codziennej opieki w lecznicy drapieżnik odzyskał siły i sprawność, aby móc powrócić do naturalnego środowiska. 31 maja wspólnie z opiekunem Ośrodka pojechaliśmy w pobliskie miejsce odnalezienia bielika i podjęliśmy próbę wypuszczenia ptaka. Pierwsza próba okazała się nieskuteczna. Strach tak sparaliżował tego osobnika, że ruszył w stronę sąsiedniego młodnika. Na szczęście za drugim razem nasz największy ptak szponiasty po krótkim odpoczynku wzbił się ku górze i oddalił się z pola widzenia.

Na terenie naszego nadleśnictwa znajduje się 7 stref ochrony miejsc rozrodu i regularnego przebywania gatunków ptaków chronionych z czego aż 5 to strefy ochronne bielika.

 

Źródło: http://www.koo.org.pl/bielik

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bielik