Lista aktualności Lista aktualności

NASZE RYBOŁOWY

Rybołów (Pandion haliaetus) – to gatunek, wędrownego ptaka drapieżnego z rodziny rybołowów (Pandionidae). Długość ciała wynosi ok. 60 cm, a rozpiętość skrzydeł 150–170 cm. Z wierzchu rybołów jest jednolicie brunatny, od spodu biały. Na białej głowie ma czarną pręgę przechodzącą przez oko i krótki czub. Obie płci są ubarwione jednakowo, ale samice są nieco większe od samców. Rybołów jest drapieżnikiem, żywiącym się prawie wyłącznie rybami, na które poluje rzucając się z powietrza i zanurzając się całkowicie w wodzie. Jest jednym z najrzadszych gatunków w Polsce, populacja szacowana jest na ok. 30 par. W województwie lubuskim gniazduje 7 par co stanowi ponad 20% całej polskiej populacji. Jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Gniazda lokalizuje w starszych drzewostanach na wyniosłych drzewach, o odpowiednio ukształtowanej koronie. Znamienne jest, że w ostatnich kilkudziesięciu latach rybołowy zaczęły gniazdować również na sztucznych konstrukcjach.

Taka konstrukcja powstała na terenie Nadleśnictwa Lubniewice w 2016 roku jako wspólna inicjatywa Nadleśnictwa i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jest jedną z 11 platform zlokalizowanych w województwie lubuskim. Platformę lęgową zlokalizowano na słupie wysokiego napięcia i już w następnym roku zaobserwowano parę rybołowów. Co ciekawe znane jest pochodzenie samicy, która w tym roku gniazduje na platformie. Urodziła się w okolicach Drezna, ma 4 lata i przeleciała do nas ponad 150 kilometrów. Aktualnie para gniazdująca na platformie odchowuje 3 młode. W ciągu ostatnich dni uzyskały już zdolność lotu.

W dniu 07.08.2019 telewizja TVP3 Gorzów Wielkopolski zrealizowała krótki materiał o rybołowach gniazdujących na terenie Nadleśnictwa Lubniewice. Oto link do materiału filmowego:

TVP3 Gorzów Wielkopolski

 

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rybo%C5%82%C3%B3w_zwyczajny

https://dzikiezycie.pl/archiwum/2009/kwiecien-2009/rybolow-ginacy-orzel-znad-wod-i-lasow

http://ptaki.info/rybo%C5%82%C3%B3w

RDOŚ Michał Bielewicz