Lista aktualności Lista aktualności

Śmieci w lesie, niekończąca się historia...

Las każdemu z nas kojarzy się z wolnością, przestrzenią i pięknem przyrody. Obrazu tego nie powinien zakłócać żaden nieskazitelny obrazek. Niestety coraz częściej jest zupełnie inaczej.

 Wiecie o czym mowa? Rzecz jasna, o śmieciach. Coraz więcej ludzi zrobiło sobie z lasu swoistego rodzaju śmietnik, zarówno na odpady wielkogabarytowe, jak i te normalne odpadki, które wytwarzamy codziennie.

Przyczyn tego problemu pewnie jest wiele, między innymi takie, że śmieci  należy segregować.

W świadomości niektórych osób znacznie prościej wyrzucić je do lasu, bo przecież kto to zauważy?
 Zaśmiecanie lasu jest zabronione i grozi za to mandat karny nawet w wysokości do 500 złotych, ale i to nie odstrasza, między drzewami znajdujemy coraz większe góry śmieci, które szkodzą, zarówno środowisku, zwierzętom, które żyją w lasach, a także krajobrazowi, a przecież to nasze wspólne dobro.


 Normą już stało się to, że przy parkingach leśnych, gdzie zlokalizowane są kosze na śmieci, przeznaczone dla osób, które odbywają przerwę w podróży my leśnicy znajdujemy śmieci wielkogabarytowe, odpady po wykonanym remoncie a nie rzadko całą zbieraninę niepotrzebnych już przedmiotów domowych.

 

 Naprawdę tak ciężko to zrobić? Zadbajmy o siebie i innych, o przyrodę, która jest przez człowieka coraz bardziej niszczona. Od lat Nadleśnictwo Lubniewice organizuje  akcje typu "Sprzątanie świata", biorą w nich udział m.in. uczniowie szkół, to oni dają dobry przykład dorosłym, pokazując, że odpady należy sprzątać i wyrzucać je w wyznaczonych miejscach, chociaż od starszych właśnie powinni się uczyć. Czyż to nie jest wstyd?


 Większość wyrzucanych rzeczy rozkłada się dziesiątki, a nawet setki lat, więc to nie jest problem, który sam zniknie, jeśli ludzie nie zmienią swojego postępowania.
A zatem czy nie lepiej byłoby nam wszystkim wybrać na wycieczkę do czystego lasu, gdzie można spędzić nawet cały dzień odpoczywając i rozkoszując się pięknymi okolicznościami przyrody? Człowieku, trochę szacunku, do Siebie, Bliźniego, a nade wszystko, przyrody, która Nas otacza        i sama się nie obroni.

Piotr Ługowicz